Czy windy domowe to dobre rozwiązanie dla niepełnosprawnych?

Otwarte lub niezamknięte platformy podnoszące i windy domowe (czasami nazywane podnośnikami) w pionie przenoszą użytkowników na platformie strzeżonej z jednego poziomu na drugi, zazwyczaj w przypadku niewielkiej zmiany poziomu podłogi lub antresoli w budynku publicznym. W związku z tym mają najniższą dostępną podróż. Te platformy podnośne i windy domowe są obsługiwane za pomocą przycisków ciągłego nacisku i są zgodne z BS 6440: 2011.

Norma dopuszcza maksymalny przesuw 3 m, wynikający z dyrektywy maszynowej, chociaż większość z nich wynosi zaledwie 2 m, ponieważ dalsza podróż na otwartej platformie może być niepokojąca. Przy odległościach większych niż 2 m zalecana jest zamknięta winda platformowa domowa. To kolejny rodzaj windy platformowej, zwanej również platformą schodową dla wózków inwalidzkich. Platforma porusza się po szynie w górę po linii nachylenia schodów i składa się na górze i / lub na dole.

Winda domowa pozwala osobie (siedzącej lub na wózku inwalidzkim) poruszać się po schodach. Mogą być instalowane w istniejących budynkach użyteczności publicznej, w których nie można zamontować ani pasażera, ani pionowego podnośnika. Windy domowe często stanowią ostateczne rozwiązanie problemu dostępu dla osób niepełnosprawnych.