Diagnostyka w boreliozie – kiedy powinna być wykonana?

Czy czas w jakim wykonana jest diagnostyka w boreliozie jest ważny?

Jeśli choroba jaką jest borelioza nie jest wcześnie diagnozowana i leczona, krętki mogą się rozprzestrzeniać i ukrywać w różnych częściach ciała. Tygodnie, miesiące lub nawet lata później u pacjentów mogą wystąpić problemy z mózgiem i układem nerwowym, mięśniami i stawami, sercem i krążeniem, trawieniem, układem rozrodczym i skórą. Objawy mogą zniknąć nawet bez leczenia, a różne objawy mogą pojawić się w różnym czasie. Nieleczona lub nieleczona borelioza może powodować u niektórych osób ciężkie objawy, które trudno rozwiązać, więc diagnostyka w boreliozie powinna być wykonana jak najszybciej to możliwe.

Ten stan może być określany jako borelioza po leczeniu (PTLD) lub przewlekła borelioza, której diagnostyka w boreliozie jest nieco utrudniona. Nie wiemy dokładnie, ile osób zdiagnozowanych i leczonych pozostaje chorych. Szacunki boreliozy przewlekłej wynoszą od 10-20%. Ostatnie badania nad wczesną boreliozą leczoną przy wysypce po ukąszeniu kleszcza wykazały, że 39% pozostaje chorych.

Pacjenci z przewlekłą boreliozą muszą szybko podjąć leczenie w klinice Borela w Warszawie. Są oni często głęboko osłabieni, ponieważ diagnostyka w boreliozie nie nastąpiła w odpowiednim momencie. Wielu pacjentów z przewlekłą boreliozą jest głęboko osłabionych. Badacze z Uniwersytetu z Warszawy udokumentowali, że jakość życia pacjentów była konsekwentnie gorsza niż w populacjach kontrolnych i równoważna z jakością pacjentów z zastoinową niewydolnością serca. Poziomy bólu były podobne do tych u pacjentów pooperacyjnych, a zmęczenie było na równi z obserwowanym w stwardnieniu rozsianym.